Ennyien fenyegetik ma Magyarországot a tranzitzónában
Elhangzott egy szám a Parlamentben egy tipikus alákérdezős interpellációra válaszul, amit Csizi Péter pécsi fideszes képviselő tett fel.
Elhangzott egy szám a Parlamentben egy tipikus alákérdezős interpellációra válaszul, amit Csizi Péter pécsi fideszes képviselő tett fel.
Még nincs is határozat arról, hogy a röszkei tranzitzónába szállítsák a strasbourgi bíróság döntésében érintett tinédzser és terhes menedékkérőket, tehát a magyar állam nem tudja, mi az, amit nem szabad végrehajtania - mondta Bakondi György.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága tegnap este ideiglenes intézkedésként megtiltotta, hogy nyolc tinédzser és egy veszélyeztetett terhes menedékkérőt, a Magyar Helsinki Bizottság ügyfeleit átszállítsanak a szerb határ menti tranzitzónákba.
Ma életbe lép a megerősített jogi határzár, a korábbinál szigorúbb szabályok értelmében a menedékkérőknek a határon lévő tranzitzónákban kell kivárniuk kérelmük jogerős elbírálását.
A gyerekek, akiket sok esetben nem megfelelő helyen, gyakran felnőttekkel összezsúfolva helyeznek el, kiemelten kiszolgáltatottak a szexuális kizsákmányolóknak a menedékkérők őrizetéről rendelkező magyar törvény miatt - írták Orbánnak Strasbourgból. Konkrét intézkedéseket követelnek a magyar kormánytól.
Megfellebbezi Magyarország az Emberi Jogok Európai Bíróságának közelmúltban hozott, nem jogerős döntését, amely szerint 2015-ben a déli határszakasz tranzitzónájában jogszerűtlenül tartottak fogva, majd utasítottak ki két bangladesi menedékkérőt.
A törvényt a múlt héten módosították, a jogvédőket felháborította a lépés.
Kérdés, hogy a jogi határzárról szóló magyar törvény mennyiben egyeztethető össze az uniós menekültügyi szabályokkal.
Aki nemrég még számkivetett volt, a bajor CSU most ünnepli, és az európai szélsőjobb csodálja - írja Orbánról a német lap.
Az ENSZ szervezete Áder János államfőhöz fordult, arra emlékeztetve, hogy "minden gyermekkel mindenekelőtt gyermekként kell bánni", és kérte, gondoljon erre, mielőtt aláírja a menedékkérők konténertáborba zárásáról szóló törvényt.
"Komoly tárgyalásokra" készülhet a magyar kormány a jogi határzár szigorítása miatt: az unió az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagját küldi Magyarországra egyeztetni.
"Az új magyar törvény alapján őrizetben tarthatják és visszatoloncolhatják a menedékkérőket Szerbiába. Láttunk már ilyen visszatoloncolásokat, így néznek ki."
Szigorította az Országgyűlés a jogi határzárra vonatkozó szabályokat, így a jövőben szinte valamennyi menedékkérő kötelezően őrizetbe kerül. A módosítások az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint súlyosan aggályos.